Otvorena izložba “Sjećanje u slici” i održana promocija knjige “Kad čekanje i neizvjesnost uspore ritam života” III knjiga

Одржано отварање изложбе и промоција књиге посвећених меморијализацији страдања Срба током рата у Хрватској

Београд, 16. октобар 2024. – У Kући Ђуре Јакшића данас је свечано отворена изложба “Сјећања у слици и причи” и промоција књиге “Kад чекање и неизвјесност успоре ритам живота”. Овај догађај је део пројекта “Нови приступи меморијализацији”, који је посвећен очувању сећања на погинуле и нестале Србе из Хрватске током оружаних сукоба 1990-их година. Пројекат реализује Центар за развој демократског друштва “Еурополис” и Удружење породица несталих и погинулих лица “Суза”, са другим партнерима, у оквиру регионалног пројекта Подршка ЕУ изградњи поверења на Западном Балкану, који финансира Европска унија (ЕУ) и спроводи Програм Уједињених нација за развој (УНДП).

Изложба ће бити отворена за посетиоце у Kући Ђуре Јакшића у Београду током наредна три дана, до 19. октобра 2024.

На догађају је представљено 30 ликовних радова, насталих током уметничких радионица, и 15 литерарних прича, објављених у првој књизи. Ови радови представљају нови облик меморијализације, са фокусом на личне приче жртава и њихових породица.

Отварајући догађај, Драгана Ђукић, из Удружења “Суза”, говорила је о доприносу који израда уметничких радова има за борбу против заборава и изградњу културе сећања на жртве ратних страдања: “Радови породица, осликани сећањем, враћају лепе тренутке који су потиснути дугогодишњим трагањем и неизвесношћу, дају породицама снагу да издрже у даљем трагању, враћају несталима имена и презимена”.

Огњен Гогић, из Центра за развој демократског друштва “Еурополис”, истакао је: “Ова дела представљају нови облик меморијализације. Она не говоре само о страдању, већ и о животима које желимо да памтимо – о тренуцима, радостима и сновима по којима би особе којих више нема желеле да остану упамћене”.

Историчар Милан Гулић се као рецензент књиге оврнуо на њен значај књигу за културу сећања: “Неретко нам се жртве и нестали своде бројеве, а онда бројевима ратујемо и подстичемо нове сукобе. Ова књига је управе све супротно од тога. Ова књига је покушај да они не буду бројеви. Њихове приче говоре о томе какав је био живот у њиховим родним крајевима, шта су радили, шта су вољели. Оне носе обележја менталитета. Оне носе и призвук рата, носе страдање, носе патњу породица. Сигуран сам да је ова књига трајно сведочанство о свим тим људима.”

Маја Васовић из Kомисије за нестала лица Владе Републике Србије истакла је значај за изложбе за подизање свести јавности о проблематици несталих лица: “Радови који су данас овде приказани својом садржајношћу и лепотом илуструју вредности људског достојанства, идентитета, сећања и помирења. Они помажу породицама несталих да сачувају успомене на своје најдраже из најлепших и најсрећнијих периода њихових живота.”

Сви присутни су изразили захвалност члановима породица који су смогли снаге да испричају своје приче и на тај начин допринесу очувању сећања на жртве.